Cmentarz ewangelicki przy ul. Obodrzyckiej (do lat 70 XX w ul. Obotryckiej) i Pochyłej powstał na początku XX w. dla osadników pochodzenia niemieckiego. Większość osadników w kolonii ( Starołęka, Starołęka Mała – głównie rejony obecnej ul. Pochyłej, Gładkiej, Maya) stanowili reemigranci pochodzenia niemieckiego sprowadzani z Rosji przez pastora Jozefa Rosenberga z Latowic koło Ostrowa Wielkopolskiego. Potocznie nazywano więc osadę Małą Rosją (niem. Klein-Russland). Od 1909 w dzielnicy zamieszkiwać zaczęli, oprócz robotników, także drobni urzędnicy, zwłaszcza kolejowi, rzemieślnicy budowlani i inni. Decyzją Zarządu Miasta Poznania cmentarz został zlikwidowany w 1947.

Mapa – źródło: Messtischblatt, ark. 3667 Posen Sud, 1940.

Przypuszcza się, że nekropolia mogła być wykorzystywana do pochówków dla kolejnej grupy kolonistów z Niemiec sprowadzanych przez okupanta w latach 1939-1945 na tereny Starołęki, Żegrza. Byli to tzw. Baltendoutsche. Niemcy Bałtyccy. Osadnicy pochodzenia niemieckiego z terenów Litwy, Łotwy, Estonii. Zajmowali gospodarstwa Polaków,  którzy byli stamtąd wysiedlani.

Autor opisu cmentarza: Żegrze Historia

Obecnie na terenie cmentarza znajduje się park, widoczne są pozostałości nagrobków. W latach 70 tych XX w. na miejscu cmentarza postawiono krzyż przeniesiony z cmentarza kościoła św. Antoniego Padewskiego na Starołęce.

Autor zdjęć: Lapidaria – zapomniane cmentarze Wielkopolski (kwiecień 2017)